Funkce dělohy v těle ženy

Tělo ženy je jedinečné, protože jen úžasná polovina lidstva je obdařena dělohem. Toto tělo provádí významné funkce, z něhož porod.

Uterus je hladký svalový dutý orgán v těle ženy vytvořené pro rozvoj embrya a jeho vzhledu. To je lokalizováno v oblasti malé pánve mezi konečníku a močového měchýře. Při přiznání hnojené vejce v děložní dutině přichází těhotenství. Tato generativní funkce dělohy u žen je dominantní, ale ne jediný.

Matečný louh je v průměru asi 7 cm, z toho 2,5 -3 cm - délka cervikálního kanálu. Je zvědavá, že dívčí tělo novorozeně je kratší než Cervix, ale všechno se mění během puberty.

Mateřský lůno se skládá z těla, děložního krčního a dna. Tělo ve tvaru se podobá trojúhelníku a postupně se zužuje k krku. Strukturální organizace těla je reprezentována svalovými vlákny, se snížením, ve kterém se konají kontrakce.

Stěny dělohy se skládají ze tří vrstev, z nichž každá provádí významné funkce.

 1. Perimetrie (externí). To je permah, který se rozrostl svalovým orgánem a pokrývá to. Struktura tvoří serózní skořápku.
 2. Miometrium - svalová vrstva, složka hlavní části stěn.
 3. Endometrium (vnitřní) - sliznice, opatřená sklápěčem. Je to tato vrstva, která poskytuje menstruační funkci. Měsíční sliznická membrána "připravuje" na koncepci. V nepřítomnosti hnojení endometria spolu s krví sestoupí do vagíny.

Cervikální - zaoblené a úzké tělo pokračování těla. Venkovní konec cervikálního kanálu jde na vrchol vaginální oblasti. Uvnitř děložního hrdla je cervikální kanál, který slouží jako vazebný prvek mezi dítětem a vagínou.

Dno je horní plocha, otočení podmíněného prvku, kde interinové trubky (falopy) se připojují k děložku.

Také v ženském organismu jsou umístěny dvě vaječníky na stranách dělohy, které produkují hormony. Vaječníky jsou součástí přídavek dělohy.

Funkční hodnoty

Příroda obdařila ženu s jedinečnou schopností porodit. Tato funkce dělohy v těle ženy je prvořadá. Také izolované menstruační a endokrinní funkce, z nichž každá doplňuje a interaguje na straně druhé.

Generativní účely

Schopnost otěhotnět, vydržet a porodit - hlavní jedinečnou příležitost dělohy. V období nástrojů dítěte s tělem se vyskytují významné změny:

 • Velikost a forma se liší: asymetrie zmizí, forma získává oválné obrysy;
 • Změní tloušťku stěn. Je-li před těhotenstvím, dosáhnou 3 cm, pak během šperku dítěte - ztenčení do 1 cm;
 • Zvyšuje hmotnost. V těle postižené ženy váží děloha asi 50 gramů a do konce termínu - téměř 1,5 kilogramů.

Kromě toho, vaječníky mění fungování - aktivně syntetizují estrogeny a poprvé - progesteron. Když je placenta vytvořena, výroba progesteronu, vyžaduje významné změny obavy a děložního čípku. V obvyklém období je kabelový kanál hladký, elastický, růžový. Po narození životnosti kanálové žlázy intenzivně roste, mucus produkují a povrch získává modrou barvu. V posledních týdnech těhotenství je krk charakterizován měkkým, zkrácením, což znamená jeho zralost a ochotu těla pracovního procesu.

Menstruační funkce

Pouze ženský organismus je obdařen podobným vlastnictvím - cyklickým menstruačním procesem. Podobná fyziologická aktivita dělohy je výsledkem absence těhotenství. Cyklicita je regulována hypotalamem, hypofýzly a vaječníky. Ne poslední roli je přiřazena štítné žlázy.

Cyklus je rozdělen do dvou fází:

 • proliferace;
 • vylučování.

První fáze se vyznačuje odmítnutím endometria s výtokem krve. To může být doprovázeno bolestivými pocity. Doba trvání tohoto období je v průměru sedm dní. Poté nová vrstva endometria roste - aktivně se roztřípí. Tento proces je regulován takovými hormony jako FSH a estradiol.

Ve druhé fázi po ovulaci se těhotenství připravuje pro těhotenství. Zralý pohyb vajec se pohybuje podél phallopy trubic v dělohy dutiny. Tento proces trvá asi 2 týdny doprovázené syntézou progesteronu. Množství estradiolu a FSH klesá, úroveň LH a progesteronu - se zvyšuje.V nepřítomnosti hnojení začíná další cyklus.

Významný vliv na menstruační funkci poskytuje takové patologie jako spka, MFI, hyperplazie endometria, hypotyreóza, nadledvinek, hyperandrode.

Hormonální aktivita

Zdravé děložní funkce ovlivňuje správný provoz endokrinního systému. V těle žen produkoval sex hormony, prostaglandiny, relaxační. Je díky těmto hormonům, že žena může představit. Funkce relaxační je relaxovat lepicí kostní hadřík chrupavky. Tento hormon také uvolňuje pubickou kost, že mnoho těhotných žen způsobuje bolestivé pocity při chůzi a měnící se poloze těla. Prostaglandinov úkol - iniciovat porod. Také tyto hormony se používají k urychlení involuce dělohy.

Kromě toho přispívá hormonální pozadí:

 • uchování vápníku a tvorby kostních konstrukcí v těle;
 • Ochrana plavidel z cholesterolu vkladů;
 • udržování metabolismu vody a soli;
 • Zdravé fungování mazových žláz.

Takový hormon, jak estrogen ovlivňuje cykličkost menstruace a funkce hypotalamu u žen ve věku dětí. V období klimakterizace se hrozba osteoporózy objeví v nedostatku estrogenu.

Další funkce dělohy:

 • Tělo chrání břišní oblast z možných infekcí pocházejících z cervikálního kanálu;
 • Uterus posiluje pánevní dno spolu s vazem.

Výše uvedené funkce umožňují ženě plnit hlavní účel - vydržet a porodit zdravé dítě. Pravidelná gynekologická kontrola - předpoklad pro zdravé fungování těla ženy.