Imunologická neplodnost: léčba a příčiny výskytu

Diagnostika Imunologická neplodnost v mnoha manželských párech, které sen o vlastním dítěti způsobuje paniku. Existuje řada otázek: Co to je, proč vzniká, jak se s ním zacházet? Zkusme to přijít na to.

Co je imunologická neplodnost

Gynekologické patologieExterně, imunologická neplodnost nejčastěji proudí bez zvláštních příznaků. Muži nemají žádné stížnosti na erekci, jeho tělo aktivně produkuje sexuální buňky - spermie, má sexuální přitažlivost a plný sexuální život. Jeho partner také nemá problémy v oblasti sexuální oblasti, a nemá zřejmé gynekologické patologie, menstruační cyklus je pravidelný.

Pokud se takový pár s aktivním sexuálním životem bez použití jakýchkoli metod antikoncepce v průběhu roku a již nedojde, nastane koncepce dítěte, můžete podezření na autoimunitní neplodnost (s výjimkou mimořádných důvodů). Jedná se o speciální stav, ve kterém je blokování spermií vznikající se speciálními antigeny - antispermální protilátky (ASAT). Mohou vypracovat jak ženský, tak mužský organismus. Jsou přítomny v:

 • krev a plazma;
 • sliznice;
 • žlázy vnitřní sekrece;
 • cervikální a intrauterinový hlen (u žen);
 • Semenová tekutina (u mužů).

Asat je imunoglobulinové proteiny, které jsou produkovány imunitním systémem pro ochranu před mimozemskými mikroorganismy. Mohou být přítomni v těle jednoho z partnerů nebo oba najednou. Tyto antigeny negativně ovlivňují proces pojetí, který se projevuje výskytem takových patologií:

 1. Porušení výroby spermií. To vede ke snížení jejich množství (oligospermia), tvorba abnormálních spermií (teroszoranmia), absence zárodečných buněk v ejakulátu (azoospermia).
 2. Poškození funkční struktury spermií.
 3. Snížení aktivity jejich pohybu.
 4. Žádná interakce mužských a ženských sexuálních buněk během koncepce.
 5. Zhoršení v průchodnosti ženského pohlaví a samčích semenných kanálů.
 6. Blokování procesu implementace do dělohy, který vede k spontánním potratu.

Imunoglobuliny proteiny

Antispermální protilátky jsou připojeny k povrchu spermií, které jim brání provádění jejich funkčního cíle. V závislosti na umístění své lokalizace a expozice spermií jsou 3 typy ASTES a expozice spermií:

 1. Spepimmobilizaci (IgA) jsou připojeny k ocasu spermií, čímž jim brání.
 2. Spermaglutinating (IgG) jsou připevněny hlavně na hlavě spermií, aniž by to ovlivnilo jejich mobilitu. Ale jsou schopni je lepit mezi sebou, částice epitelu a jiných buněk, což činí proces pojetí nemožné.
 3. Spermie a IGMS jsou také připojeny k ocasu spermií. Neexistují žádné takové antigeny u mužů, mohou existovat pouze v těle ženy.

Nemožnost koncepce je v naší době poměrně běžná anomálie a imunologický faktor neplodnosti je asi 15% případů z rodinných párů do 40 let.

Příčiny mužů a žen

Zpravidla je imunologická neplodnost rozdělena na dělení mužů a žen. Důvodem jeho je vývoj imunitního systému organismu specifických proteinů (imunoglobulinů), které blokují sexuální buňky pánské (spermie), což činí proces pojetí nemožné.

Podle jejich povahy je spermií cizinec pro mužský i ženský organismus. Za normálních okolností jsou chráněny speciální bariérou, která se vyrábí u mužských varlat a jejich přívěsek. Jsou také schopny mimikry, když antigeny umístěné na jejich povrchu a vnímaných imunitním systémem, protože mimozemské mikroorganismy jsou absorbovány do spermií (takže tam je masking). Ale ve výskytu některých negativních jevů je kontakt spermií antigenů s imunitním systémem, který vede k jeho agresi proti mužským genitálním buňkám.

Nejčastější faktory ovlivňující samec imunitní neplodnost jsou:

Orlí zranění a šourek

 • Různá zranění vajec a šourku;
 • převedené provozní zásahy na mužské pohlavní orgány;
 • Přítomnost chronických onemocnění doprovázených zánětlivým procesem (prostatitida, orchitida);
 • maligní neoplazmy v oblasti malé pánve;
 • sexuálně přenosná infekční onemocnění (chlamydia, Kapavka, genitální herpes, HIV a další).

Častá příčina mužské neplodnosti jsou anatomická anomálie. Mezi nimi se rozlišují:

 • varicocele (patologie mužů, pro kterou je prodloužení žil charakterizovalo v šourku);
 • kroucení vajec;
 • nedostatečná nebo obstrukce kanálů pro větrání semen;
 • Není to všudypřítomné varlata v šourku (CryptorChism) a další.

Pro ženského organismu je spermie také cizinec. Existuje však speciální systém potlačování imunitní ochrany, bez kterého by se koncepce nebyla možná. Ale kvůli některým negativním faktorům přestane plnit své funkce. Tělo produkuje imunoglobuliny, které se připojují k samčí spermie, vedou k jejich plné nebo částečné imobilizaci, jakož i pokles životaschopnosti embrya. Stává se příčinou neplodnosti u žen.

Nejčastěji, imunologická neplodnost u mnoha žen je důsledkem těchto jevů:

 1. Zánětlivý chronický proces v ženských pohlavních orgánech.
 2. Infekční onemocnění, které jsou přenášeny sexuálními prostředky (kapavka, Chlamydia, genitální herpes, HIV, močasmóza).
 3. Endometrióza dělohy. S takovou patologií vyrůstají buňky vnitřní vrstvy dělohy a překračují jeho limity.
 4. Různé alergické patologie.
 5. Nesprávné nebo dlouhodobé používání chemických antikoncepcí.
 6. Hormonální poruchy Při pokusu o umělé hnojení a ovariální stimulaci.
 7. Nesprávná inseminace (umělé zavádění spermií v děložní dutině).
 8. Poškození vaječníků po plotu vajec.
 9. Chirurgické operace na ženských pohlavních orgánech.
 10. Přítomnost maligních neoplazmů v tělech malé pánve.

Vysoký obsah antispermálních protilátek vyvolává imunitní neplodnost a u žen, indikátory ASAT jsou: v krvi od 1/16 do 1/32, a v hlenu vnějších genitálních orgánů 1/8. U mužů jsou tyto ukazatele významně vyšší (v krvi 1/32, a v kapalině 1/64).

Diagnostika a metody léčby

Umělá hnojení

Aby bylo možné diagnostikovat imunologickou neplodnost, musíte projít několika fázemi. Především by oba partneři měli předat krev pro přítomnost zánětlivého procesu v těle, jakož i přítomnost protilátek v něm. Dále by každý z nich měl předat analýzu svého biologického materiálu na přítomnost ASAT v něm: ženy prozkoumají cervikální hlen, a u mužů - Semena kapalina. Posledním krokem je průzkum partnerů pro kompatibilitu.

Existuje několik metod takového průzkumu:

 • Schworka je vzorek (postcoital test), který určuje kompatibilitu spermií a hlenu z děložního čípku.
 • MAR TEST. Pomáhá zjistit počet spermií spermií, na které jsou připojeny antispermální protilátky. Je-li jejich více než polovina, pak diagnostikovat neplodnost.
 • Miller Kurrice Sample. Jeho úkolem je určit míru schopnosti spermií proniknout na krční hlen.
 • Test Bow-Palmera. To je křížový test, když se spermie muže snaží stát otcem a dárcem.

Po diagnostice neplodnosti imunitní povahy není nutné zoufat, může se léčit.

Pánská terapie je používat androgeny - léky na bázi drog, které zvyšují výrobu mužských genitálních hormonů (testosteronu). Reguluje tvorbu a aktivitu spermií. Ale nejčastěji je tato metoda neúčinná, zejména v přítomnosti ASAT v mužském těle. Pro možnost pojetí, muži provádějí řadu testů spermií, během kterých si vyberou nejvyšší kvalitu a životaschopnou a uměle zavedenou do děložní dutiny.

Ale u žen se léčba vyskytuje trochu jinak. Zahrnuje několik postupů:

 • Léčba léků. Je zaměřen na odstranění příčin, které způsobily vývoj ASAT. Pokud má žena infekční onemocnění, navštěvující lékař jmenuje antibiotika nebo antivirové nástroje pro potlačení zánětlivého procesu. V alergiích jsou odebrány antihistaminika. Kortikosteroidy také platí pro korekci imunitních vlastností těla.
 • Použití bariérové ​​antikoncepce (kondomy) do 8 - 12 měsíců. To je nezbytné pro odstranění kontaktu spermií s imunitním systémem ženského organismu, který umožňuje výrazně snížit jeho citlivost na mužské pohlavní buňky.
 • Potlačení imunity. K tomu je žena zavedena alogenní lymfocyty svého partnera před koncepcí (subkutánně) nebo směsí plazmatických proteinů různých mužů (intravenózní). To umožňuje tělu přizpůsobit se a "vzít" mužské antigeny.

Pokud se ukázalo, že všechny způsoby léčby se ukázalo být neúčinné, žena pomáhá dostat těhotná pomocná reprodukční technologie. Mezi nimi:

 1. Inseminace (zavedení spermatu manžela do děložní dutiny ženy během ovulace);
 2. ECO (umělé úvody již oplodněné embryo).

Jediný lékař může být jmenován se speciální svědectví po důkladném vyšetření obou partnerů. To je nejvzdálenější metoda otěhotnění dítěte.

Imunitní neplodnost není věta. Lze jej vyléčit s využitím moderních technologií. Pokud jsou všechny způsoby spuštěny a neovlivnily koncepci, stojí za to přemýšlet o umělých hnojení.