Co je ovulace a jak to sledovat?

Co je ovulace a jak to sledovat?

Co je ovulace?

Ze míry biologie si pravděpodobně pamatujete, že pojetí nastane, když jsou spojeny dva buňky: pánské (spermie) a ženy (vejce). Dámská vejce jsou uložena v vaječnících v neuložském stavu, a přibližně jednou měsíčně, jedno vejce dosahuje zralosti, zanechává vaječník a stává se připravovat na hnojení. Je to tento okamžik, který se nazývá ovulace.

Když dojde k ovulaci?

Ovulace se vyskytuje v normách uprostřed menstruačního cyklu. S dobou trvání cyklu 28 dnů, ovulace, zpravidla, přichází 14 dní (první den cyklu je považován za první den menstruace).

Jaké dny největší pravděpodobnost představit dítě?

Může se to zdát podivné, ale ve skutečnosti je žena schopna hnojení pouze v prvních 12-24 hodinách po nástupu ovulace. Je to tolik "životy" vaječné buňky. Po vejce "zemřelo", koncepce se stane nemožnými. Tak, po celý měsíc, žena je úrodná (schopná koncepce) ne více než jeden den.

Obtížnost spočívá v tom, že ovulace ne vždy přichází v den, a v některých cyklech může buňka vajec spíše spíše nebo později než obvyklé. To je v důsledku těchto případů a koncepce během menstruace nebo jiných dnů, tradičně považován za "bezpečný".

Dalším důležitým bodem je, že spermiea "Live" je poněkud déle než vaječná buňka (asi 3-5 dní), takže i sexuální pohlavní styk pár dní před ovulací může vést k těhotenství.

Jak vypočítat den ovulace?

Sledování ovulace při plánování těhotenství je jedním z klíčových bodů, které zvyšují šance na úspěch. Existuje několik metod pro výpočet ovulace:

Metoda kalendáře

Tato metoda je vhodná pro ty, kteří mají pravidelný menstruační cyklus. To je založeno na skutečnosti, že ve většině případů se ovulace vyskytuje ve stejnou dobu: přibližně uprostřed menstruačního cyklu a být přesnější, pak přibližně 2 týdny před začátkem další menstruace.

Hlavní nevýhodou metody kalendáře je, že nebere v úvahu možnost ovulace na začátku nebo na konci menstruačního cyklu, který se někdy děje každá žena.

Podle příznaků ovulace

Pokud si pečlivě posloucháte své tělo, ovulace může být vypočtena jeho příznaky: drobná bolest v dolní části břicha (vpravo nebo vlevo), otok prsu, zvýšené množství kapalného vaginálního výboje, zvýšené libido (sexuální touha).

Nevýhodou této metody je skutečnost, že ne každá žena má známky ovulace. Podle statistik, přibližně každá pátá žena může pochopit, že má ovulaci, spoléhání se na jeho pohodu.

V bazální teplotě

Bazální teplota Tato tělesná teplota je zcela přes, která se měří ihned po probuzení. Změny v bazální teplotě je možné určit, která denní ovulace nastane, a někdy pochopit, zda došlo k těhotenství. Na našich stránkách je článek věnovaný tomuto tématu: Měřit bazální teplotu.

Nevýhodou této metody je relativní složitost: Aby byly hodnoty hodnoty, měla by být teplota měřena každý den v průběhu cyklu, někdy několik měsíců v řadě.

Folikulic s ultrazvukem

To je jeden z nejpřesnějších metod pro výpočet ovulace, která se často uchýlá k potížím s koncepcí dítěte (například s ovariální polycstrózy). S folloCulózou je lékař s pomocí ultrazvuku ultrazvuku monitorován růstem vaječních folikulů (bubliny, ve kterých je vejce umístěno) a na základě svých pozorování je hlášeno, jaké dny šance na konci dítě bude nejvyšší.

Hlavní nevýhodou této metody je, že folikulicetr je vyroben v kanceláři lékaře, k návštěvě, který budete mít několikrát s intervalem 2-3 dnů.

Ovulační testy

Domácí ovulace testy pracují na stejném principu jako těhotenské testy. Po kontaktu s testem moči, ovulace určuje úroveň luteinizačního hormonu (LH), který se normálně zvyšuje několik hodin před ovulací. Pokud se zvyšuje hladina LH v moči, test ovulace vykazuje pozitivní výsledek. To bude znamenat, že v příštích několika dnech máte velmi dobrou šanci na koncepci. Na našich stránkách je článek věnovaný tomuto tématu: Ovulační test: návod k použití.

Nevýhodou této metody je jeho cena, protože pro výpočet ovulace budete muset udělat několik testů během několika dní.